ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានិត អញ្ជើញចូលរួមសម្ពោធឆ្លងសមិទ្ធផលនានា​នៅវត្តគិរី​សោភ័ណភ្នំទែតក្នុង ដែលមានចំណាស់ជាង១០០ឆ្នាំ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានិត អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានស្រាវជ្រាវ​ចារកិច្ចនៃក្រសួងការពារជាតិនិងជាមេបញ្ជាការរង កងទ័ពជើងគោកនៃកង​យោធពលខេមរភូមិន្ទកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានអញ្ជើញ​ចូលរួមក្នុងពិធីបុណ្យ កាន់អង្គនិងឆ្លងសមិទ្ធផលនានានៅវត្ត គិរីសោភ័ណ​ភ្នំទែតក្នុង នៃឃុំបុសខ្នុរ ស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម។
លើបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកផ្លូវការឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានិត បានបញ្ជាក់ថា សមិទ្ធផលនានាដែលសម្ពោធឆ្លង រួមមាន មហាកុដិ សាលាសំណាក់ រូបសំណាក និងផ្លូវបេតុង។
បើតាមឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានិត រំលឹកថា វត្តនេះមានប្រវត្តិសាស្រ្ត យូរលង់​ណាស់មកហើយ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩០៩។ ក្នុងរបបខ្មែរក្រហម វត្តនេះត្រូវ​បានគេប្រែក្លាយជាឃ្លាំងស្តុកជី ហើយព្រះវិហារ ត្រូវបានរុះរើធ្វើជាសរសរស្ពាន និងទំនប់ស្ទឹង។
ឯកឧត្តមបន្តថា ក្នុងពេលប្រទេសយើងស្ថិតក្នុងសង្គ្រាម គ្មានសុខសន្តិភាព និងស្ថិរភាពនយោបាយប្រទេសយើងទទួល រងនូវការបំផ្លិចបំផ្លាញ សិទ្ធិ​សេរីភាព និងជំនឿសាសនា ត្រូវបានបាត់បង់ទាំងស្រុង ហើយគ្មានការអភិវឌ្ឍ​វិស័យពុទ្ធចក្រ និងអាណាចក្រនោះទេ។
ការតស៊ូរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជាយើងបានរំដោះកម្ពុជា ចេញពីរបបខ្មៅងងឹត ហើយស្វែងរកសន្តិភាព​ពេញលេញជូនជាតិ។ វត្តអារាមត្រូវបានរៀបចំឡើងវិញនិងបន្តអភិវឌ្ឍជា​បន្តបន្ទាប់រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានិត បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កត្តាសុខសន្តិភាព និងស្ថិរភាពសង្គម គឺជាកត្តាស្លាប់រស់របស់ជាតិនិងជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃ ការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ។ទោះបីក្រុមជ្រុលនិយមមួយចំនួនតូច តែងតែលាបពណ៌ ភូតកុហុក និង​បំប៉ោង​ព័ត៌មានជាដើមក៏ដោយ រាជរដ្ឋាភិបាល ដឹកនាំដោយសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅតែបន្តបេ្តជ្ញាអនុវត្តគោលការណ៍ និងមាគ៌ាគណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា ក្នុងការថែរក្សាការពារសុខសន្តិភាព និងស្ថិរភាពសង្គម រួមសុខរួមទុក្ខ​ជា​មួយប្រជាជននិងលើកស្ទួយជីវភាពប្រជាជនឱ្យរីកចម្រើនទៅមុខ។
ក្នុងឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់សប្បុរសជនទាំងអស់ ដែលបានបរិច្ចាគថវិកា ចូលរួមកសាងសមិទ្ធផលក្នុងវត្តអារាមជាបន្តបន្ទាប់ និងអរគុណដល់អាជ្ញាធរគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ កងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច និងប្រជា​ការពារ ចូលរួមយ៉ាងសកម្ម ក្នុងចលនាភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាព ធានាសុខ​សុវត្ថិភាព​ជូនប្រជាជន៕