រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប និងអាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយ​វិវាទក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ ចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាដើម្បីជួយប្រជាជន​ដែល​មានវិវាទ
សៀមរាប​៖ រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាបដែលមានឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្តសៀមរាប និងឯកឧត្តម ជិន ម៉ាលីន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងយុត្តិធម៌ និងជាប្រធានប្រចាំការនៃអាជ្ញាធរជាតិ​ដោះស្រាយ​វិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ(អ.ដ.ក)កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ពីកិច្ចសហប្រតិបត្តការ សម្រុះ​សម្រួល ផ្សះផ្សាវិវាទ សំដៅលើក​កម្ពស់គុណភាព ប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព និងភាពឆាប់រហ័សនៃការ​ដោះស្រាយវិវាទ​តាមរយៈការសម្រុះសម្រួល ផ្សះផ្សាក្រៅប្រព័ន្ធ​តុលាការនៅកម្ពុជា
ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្ត បានពណ៌នាលើអនុស្សរណៈ​នេះថា​ ជាយន្តការមួយទៀត​ដើម្បី​បំពេញបន្ថែម​ឱ្យប្រព័ន្ធដោះ​ស្រាយ​វិវាទ​ក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការបច្ចុប្បន្នក្នុងខេត្តសៀមរាប និងចូលរួមអនុវត្ត​តាមគោលនយោ​បាយកែទម្រង់​វិស័យយុត្តិធម៌របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាលទី៧ និងការលើកកម្ពស់ និងពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃ​ការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធតុលាការជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីធានាបាន​សុខដុមរមនាក្នុងសង្គមជាតិ ពិសេសសម្រាប់ជាប្រយោជន៍របស់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​នៃខេត្តសៀមរាប។
ចំណែកឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជិន ម៉ាលីន បានបញ្ជាក់ថា អាជ្ញាធរជាតិ​ដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ គឺជាយន្តការ​សម្រប​សម្រួល​បន្ថែមទៅលើប្រព័ន្ធដោះស្រាយវិវាទដែលមានស្រាប់។ ជាការ​ជួយឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋមានជម្រើស​​សម្រាប់​ការ​ដោះស្រាយវិវាទក្នុងសហគមន៍ ដោយផ្អែកលើគោលការណ៍ឈ្នះ-ឈ្នះ ជៀសវាងការចំណាយ​ពេលវេលា។អនុស្សរណៈក៏ជាផ្នែកមួយនៃការអនុវត្តទិសដៅនិង​ចក្ខុវិស័យនៃការកែទម្រង់ប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌ ក្រោមការដឹកនាំ​របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា៕