រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម លើកទឹកចិត្តឱ្យភាគីអៀរឡង់ ពិចារណា​បង្កើនជំនួយ តាមរយៈការផ្តល់ជាកម្ចីការប្រាក់ទាប និងការប្រើ​ប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា
(ភ្នំពេញ)៖ ក្នុងជំនួបសម្តែងការគួរសមជាមួយ ឯកឧត្តម Noel Grealish រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម ចំណីអាហារ និងសមុទ្រ នៃ​សាធារណរដ្ឋអៀរឡង់ នៅទីស្តីការក្រសួងកសិកម្ម កាលពីថ្ងៃទី ១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានសម្តែងនូវការ​ស្វាគមន៍ និងក្តីសោមនស្សរីករាយចំពោះកិច្ចពិភាក្សាការងារ ដើ​ម្បី​ឈានទៅពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
ដោយមើលឃើញពីសក្តានុពល នៃការបន្ស៊ីគ្នា​រវាង​សហគមន៍​កសិកម្មទំនើបនៃកម្ពុជា និងអៀរឡង់ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានលើក​ទឹកចិត្តឱ្យភាគីអៀរឡង់ ពិចារណាបង្កើនជំនួយ ODA តាម​រយៈការផ្តល់ជំនួយជាកម្ចីការប្រាក់ទាប និងការប្រើប្រាស់​បច្ចេក​វិទ្យាទំនើបសម្រាប់សហគមន៍កសិកម្មទំនើប ដែលជាតម្រូវការ​សំខាន់​សម្រាប់ការផលិតរួមគ្នា ដើម្បីកាត់បន្ថយថ្លៃដើមនិងជួយ​ឲ្យផលិតផលកសិកម្មទទួលបានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ ទ្រទ្រង់ការប្រែ​ប្រួលអាកាសធាតុ និងជំរុញការនាំចេញកសិកម្មផងដែរ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការងារធនធានមនុស្ស ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បា​ន​បង្ហា​ញ​​ការ​គាំទ្រចំពោះការផ្តល់អាហារូបករណ៍សម្រាប់ការ​សិក្សា​នៅប្រទេសអៀរឡង់។ សិស្សនិងនិស្សិតដែល​ទទួលអាហា​រូបករណ៍ នឹងទទួលបានឱកាសក្នុងការពង្រឹង​សមត្ថភាព​ផ្នែក​ភាសា កុំព្យូទ័រ និងទំនាក់ទំនង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានណែនាំឱ្យផ្តល់អាហារូបករណ៍​សម្រាប់​គ្រូបង្រៀន ដែលជាជនបង្គោលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្សបន្ថែម និងមានផលវិជ្ជាមាន នៃការអភិវឌ្ឍ។ លើស​ពី​នេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានផ្តោតលើការផ្លាស់ប្តូរសិស្ស-និ​ស្សិត ដើម្បីធានាថាធនធានមនុស្សមានសមត្ថភាព និង​សម្រប​សម្រួលជាមួយតម្រូវការបច្ចុប្បន្ន៕