សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖គោលការណ៍សំខាន់ ៣ ដែល​គណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញការអនុវត្តវិធានការ​គន្លឹះ
ភ្នំពេញ៖មានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផល​ការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់​ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជា​ណាចក្រ​កម្ពុជា បានគូសបញ្ជាក់ថា​ គោលការណ៍សំខាន់ចំនួន៣ ដែល​គណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញការ​អនុវត្តវិធានការ​គន្លឹះ ទទួលបន្ទុក​អនុវត្ត​វិធានការ​គន្លឹះរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល គឺ ១. ការផ្តល់ជាទម្ងន់ និងសារ​នយោបាយ​ក្នុងការគាំទ្រ ដោយផ្តោតលើការពង្រឹង​​ជាជាង​ការពង្រីក, ២. ការផ្តល់លទ្ធផលលឿន និង៣.ការទទួលខុសត្រូវ។
ការកែទម្រង់មុខងារសាធារណៈ ពិសេស​ករណី​ស្រពិចស្រពិលនៃ​ការវិភាគ​មុខងារនិងក្របខ័ណ្ឌនៃការជំរុញការ​អនុវត្ត​វិធាន​ការគន្លឹះ​ក្នុងការ​កែ​ទម្រង់រដ្ឋបាលសាធារណៈ​ នោះ សម្តេចបវរធិបតីបានលើក​ឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់​ចេញនូវ​វិធាន​ការគន្លឹះចំនួន ៣ គឺ ១.ការ​ដាក់​​ឱ្យ​អនុវត្តប្រព័ន្ធជ្រើសរើសមន្ត្រីចូលបម្រើការងារ ប្រកបដោយគុណាធិបតេយ្យ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ បរិយាបន្ន និងប្រសិទ្ធភាព, ២. ការពង្រឹងសមត្ថភាព និងសមិទ្ធកម្មស្ថាប័ន​ដើម្បីលើក​កម្ពស់​គុណ​ភាព​ការងារ ប្រកប​ដោយវិន័យ សីលធម៌ និងវិជ្ជាជីវៈ, ប្រសិទ្ធភាព និងស័ក្តិសិទ្ធភាព និង ៣. ការដាក់​ឱ្យអនុវត្តប្រព័ន្ធលើកទឹក​ចិត្តសមិទ្ធកម្ម ប្រកបដោយសង្គតិភាព សមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព។
សម្ដេចបវរធិបតីបានពន្យល់ថា ចំពោះវិធានគន្លឹះទី១ ស្តីពីការ​ដាក់​​ឱ្យ​អនុវត្តប្រព័ន្ធជ្រើសរើសមន្ត្រី ចូលបម្រើការងារ​ប្រកប​ដោយគុណាធិប​តេយ្យ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ បរិយាបន្ន និងប្រសិទ្ធភាព, សម្តេចធិបតី​នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានពន្យល់​ច្បាស់ថា ជាពិសោធន៍ក្នុងការតាមដាន​គុណផលនៃការជ្រើសរើស តាមរយៈការប្រឡង គឺត្រូវពិនិត្យតាម​ដំណាក់កាលនីមួយៗ​ ដូចជា​ ១. តើមានការលេចចេញវិញ្ញាសាប្រឡង​ឬទេ?, ២. តើមានព្រឹត្តិការណ៍អ្វីកើត​ឡើង​ក្នុងអំឡុងពេល​ប្រឡង​ឬទេ? និង ៣. តើមានប្រតិកម្មអ្វីខ្លះ ក្រោយការប្រឡងបានបញ្ចប់?។សម្ដេចបវរធិបតីបន្ថែមថា ជាលទ្ធផល និងគោល​បំណង​ដែលយើង​ចង់បាន គឺភាពយុត្តិធម៌ និងការជឿទុកចិត្ត។ ដូចនេះ ចំពោះភាព​ជោគជ័យដែល​សម្រេចបាន, សម្តេចបវរធិបតី បានសម្តែងការអរគុណ​ដល់​ក្រសួងមុខងារ​សាធារណៈ ជាពិសេស​សាមីខ្លួន ដែលជាបេក្ខជន​ប្រលង​ ដែលបានជឿជាក់ និង​​ មកចូលរួមប្រឡង និងអាណា​ព្យាបាល​ដែលបាន​ជឿជាក់ និង ជំរុញកូនចៅរបស់ខ្លួនមកចូលរួមប្រឡង ដោយឈរលើ គោលការណ៍ “ការផ្តល់ឱកាសស្មើគ្នា ដើម្បីគ្រប់គ្នា និងជឿទុកចិត្ត”។
វិធានការគន្លឹះទី២​ សម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា គឺការពង្រឹង​សមត្ថភាព និងសមិទ្ធកម្មស្ថាប័ន​ដើម្បីលើក​កម្ពស់​គុណ​ភាព​ការងារ ប្រកប​ដោយវិន័យ សីលធម៌ និងវិជ្ជាជីវៈ ប្រសិទ្ធភាព និងស័ក្តិសិទ្ធភាព ដោយត្រូវធានាប្រសិទ្ធភាព​ក្នុងការបម្រើប្រជាពលរដ្ឋ។ អ្វីដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើការកែទម្រង់ គឺមិនមែនត្រឹមតែកិច្ចការ​រដ្ឋបាល​ប៉ុណ្ណោះទេ តែត្រូវ​ធ្វើការ​កែទម្រង់​ ទាំងឯកសារ, មនុស្ស និងរបៀប​របបនៃការដឹកនាំគ្រប់គ្រង​ ដោយឈរលើអភិក្រម៖ “ការពង្រឹងជា​ជាងពង្រីក និងការរៀបចំផ្ទះឱ្យរៀបរយ”។ ជាលទ្ធផលសម្រេចបាន ក្នុងការអនុវត្តការកែទម្រង់កន្លងមក គឺធានាបាន​ចំពោះវិស័យ​មួយចំនួនដែលគ្រោងស្នើពង្រឹង មិនមានការ​ពង្រីក​រចនាសម្ព័ន្ធ, ប្រើប្រាស់អភិក្រមពង្រឹងដោយមិនពង្រីក, ថែរក្សា និងកែសម្រួល​តាមការចាំ​បាច់ ហើយត្រូវមានការចូលរួមទាំងអស់គ្នា ជាមួយ​នឹងការលះបង់ខ្ពស់។
សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានបញ្ជាក់អំពីវិធានការគន្លឹះទី៣​​ គឺការដាក់​ឱ្យអនុវត្ត​ប្រព័ន្ធលើកទឹកចិត្តសមិទ្ធកម្ម ប្រកបដោយ​សង្គតិភាព សមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព, ការជំរុញ និងរៀបចំ​មេដាយសម្រាប់មន្ត្រីទាំងថ្នាក់ជាតិ និង​ថ្នាក់ក្រោមជាតិ រួមទាំង​មន្ត្រីជាប់កិច្ចសន្យា ដោយត្រូវធ្វើឱ្យសុក្រឹត្យ សម្រាប់មន្ត្រីដែលសកម្ម មានស្នាដៃ និងធ្វើការជាប់​ជាប្រចាំ ដោយ​បាន​ណែនាំឱ្យក្រុមការងារ​ចំពោះកិច្ច ទទួលបន្ទុកអនុវត្ត និងរៀបចំមេដាយជូនមន្ត្រី​ដែលបាន​ធ្វើការចាប់ពី ១០ឆ្នាំ​ឡើងទៅ និង​​ ​មិនដែលទទួលបាន​មេដាយសោះ នៅក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ។​ ក្រុមការងារ​ចំពោះកិច្ចនេះ គឺត្រូវរៀប​ចំធ្វើតែចំពោះករណីលើកទី១ ប៉ុណ្ណោះ។បន្ទាប់មក​ គឺត្រូវជូនសិទ្ធិ​ទៅរដ្ឋបាល​ថ្នាក់​ក្រោមជាតិ និងថ្នាក់ក្រសួង​ស្ថាប័ន ជាអ្នក​រៀបចំ ឬស្នើតាមក្របខ័ណ្ឌដែលមានស្រាប់ ៕