យុទ្ធនាការចុះឈ្មោះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធតាមថ្នាលឌីជីថលនៅសៀមរាប
សៀមរាប៖ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍​និងគណៈកម្មាធិការ សម្របសម្រួលការអភិវឌ្ឍ សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ សហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប និងសមាគមសហព័ន្ធ​យុវជន​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានរៀបចំ យុទ្ធនា​ការចុះឈ្មោះអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅ​ប្រព័ន្ធតាមថ្នាលឌីជីថល។
យុទ្ធនាការនេះប្រព្រឹត្តទៅកាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ ក្រោមវត្តមានឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍និងប្រធានគណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅប្រព័ន្ធ និង ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្តសៀមរាបព្រម​ប្រជាពលរដ្ឋដែលជា​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ​ចំនួន​ជាង ៣ ៥០០ នាក់។
ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ បានលើកឡើងថា ការចុះឈ្មោះអ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​​ក្រៅប្រព័ន្ធ គឺជាវិធីសាស្ត្រសំខាន់ក្នុងការបង្កើន​ការគាំ​ពារ​និងការពង្រឹងសមត្ថភាពសេដ្ឋកិច្ច។ ការចុះឈ្មោះ​នឹងជួយធានាឱ្យ​មានភាពរឹងមាំ និងអាចប៉ាន់ប្រមាណបាន ក្នុងវិស័យអាជីវកម្ម ការវិនិយោគ និងការចិញ្ចឹមជីវិត។ ការចុះឈ្មោះនេះក៏ជាផ្នែកមួយនៃ យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់​កាលទី១ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាលទី ៧ ដែលផ្ដោតលើ មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យា។
ឯកឧត្តមបន្ថែមថា សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធមិនមែនជាសេដ្ឋកិច្ច​ខុស​ច្បាប់ទេ តែជាមុខរបរដែលមិនទាន់បានចុះបញ្ជីជា​ផ្លូវការ​ទេ។ ដូច្នេះការចុះឈ្មោះនឹងជួយពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងធ្វើឱ្យប្រជាជន​ទទួលបានការគាំពារជាច្បាស់លាស់។
ឯកឧត្តម ឡី សុភាព ប្រធានសមាគមសហព័ន្ធយុវជនសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី ១៧ ខែមីនា មានអ្នក​ស្នើសុំ​ចុះឈ្មោះចំនួន ៣៣ ៨០៤ នាក់ ក្នុងនោះមាន៖កម្មករ-និយោជិត​ចំនួន ១ ៨៥៥ នាក់,សហគ្រាសធុនមីក្រូចំនួន ១ ១៦៩ ក្រុមហ៊ុន,បុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ចំនួន ៣០ ៧៨០ នាក់។