សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត អញ្ជើញជាអធិបតីពិធីពិសាអា​ហារ ​ស្រាយ​បួសខែរ៉ាម៉ាឌន ជាមួយ​បងប្អូន​ខ្មែរឥស្លាម
(ភ្នំពេញ)៖ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា អញ្ជើញជាអធិបតីដ៏ខ្ពង់​ខ្ពស់ ពិធីពិសាអាហារ​ស្រាយ​បួសខែរ៉ាម៉ាឌន លើកទី៩ ជា​មួយ​​បងប្អូន​ខ្មែរឥស្លាម ប្រមាណ ៦ ០០០នាក់ នារសៀល​ថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅមជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និង​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិជ្រោយចង្វារ រាជធានីភ្នំពេញ។
សម្ដេចធិបតី មានប្រសាសន៍ថា ពិធី «ពិសារអាហារ​ស្រាយ​បួស​ខែរ៉ាម៉ាឌន» គឺជាការផ្តល់ឱកាសសម្រាប់​ជួបប្រាស្រ័យ​ទាក់ទងគ្នាកាន់តែជិតស្និទ្ធ ផ្លាស់ប្តូរគំនិតយោបល់ និង​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ រួមចំណែកដល់ការលើកស្ទួយ​សុខដុម​នីយកម្មឥស្លាមសាសនានៅកម្ពុជា។
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ ផ្តល់នូវសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងកា​រប្រណិប័តន៍​ជំនឿសាសនាយ៉ាងទូលំទូលាយដល់​ប្រជាជន​ទូទៅ ដោយឈរលើមូលដ្ឋាននៃការពង្រឹង​សុខដុមនីយ​កម្ម​រវាងសាសនិកគ្រប់និកាយសាសនា និង ប្រឆាំងរាល់ទង្វើ​រើសអើងនានា សំដៅទប់ស្កាត់ការយកសាសនា​ទៅធ្វើ​អាជីវកម្ម ដែលអាចបង្កវិបត្តិសាសនា។ ការប្រតិបត្តិ​សាស​នាប្រកបដោយភាពសុខដុមរមនា ទាំងជាតិសាសន៍ និង សាសនា ក៏ជាផ្នែកមួយចំណែកនៃសុខសន្តិភាព និងការ​អភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិនៅក្នុងសង្គមសន្តិភាពផងដែរ ។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី សូមព្រះអល់ឡោះ ផ្តល់នូវរ៉ស់ម៉ាត់ ហ្ពឺរ៉កាត់ និងស្លើម៉ាត់ ជូនដល់បងប្អូនម៉ូស្លីមទាំងអស់ ទាំងនៅ​កម្ពុជា និងទូទាំងពិភពលោក និងសូមជូនពរបងប្អូនម៉ូស្លីម​ទាំង​អស់ ក្នុងការបន្តកាតព្វកិច្ចបួសខែរ៉ាម៉ាឌន ដោយជោគ​ជ័យ ក្នុង ១សប្តាហ៍ចុងក្រោយនេះ ៕