ពូទីនចង់ឲ្យមានរដ្ឋបាលអន្តរកាលនៅអ៊ុយក្រែន
បរទេស ៖ ប្រធានាធិបតី នៃប្រទេសរុស្ស៊ី លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន បានលើកឡើងថា លោកចង់ឲ្យមានរដ្ឋបាលអន្តរកាល នៅប្រទេសអ៊ុយក្រែន ខណៈដែលកងទ័ពរុស្ស៊ីមាន «គំនិតផ្តួចផ្តើមយុទ្ធសាស្ត្រ» តាមជួរមុខទាំងមូល នៅអ៊ុយក្រែន។
ប្រធានាធិបតីរុស្ស៊ី លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន បានមានប្រសាសន៍ថា «វាអាចទៅរួច…ដើម្បីពិភាក្សាពីលទ្ធភាពនៃការណែនាំរដ្ឋបាលអន្តរកាល នៅអ៊ុយក្រែន» ជាមួយបណ្តាប្រទេសលោកខាងលិច និង ដៃគូរបស់រុស្ស៊ី។
លោក ពូទីន បានធ្វើការអត្ថាធិប្បាយបែបនេះ នៅក្នុងពេលជួបជាមួយនាវិក នៃនាវាមុជទឹកនុយក្លេអ៊ែរ នៅតំបន់ Murmansk កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍។ ការផ្តល់យោបល់ របស់លោកពូទីន អំពីរដ្ឋបាលបណ្តោះអាសន្ន បានលេចឡើងដើម្បីដោះស្រាយសង្គ្រាមអូសបន្លាយជាង៣ឆ្នាំមកនេះ បានកើតមាន ខណៈដែលលោក ពូទីន នៅចាត់ទុក អាជ្ញាធរអ៊ុយក្រែន មិនមែនជាដៃគូចរចាស្របច្បាប់ តាំងពីប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន លោក Volodymyr Zelensky បានបន្តកាន់អំណាច លើសពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នៃអាណត្តិរបស់លោក។
លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន មានប្រសាសន៍ដែរថា កងទ័ពរបស់ទីក្រុងមូស្គូ មានគំនិតផ្តួចផ្តើមជាយុទ្ធសាស្ត្រ នៅតាមបណ្តោយជួរមុខទាំងមូល នៅអ៊ុយក្រែន ដោយលោក ពូទីន បន្ថែមថា «មានហេតុផល ដើម្បីជឿថា យើងនឹងបញ្ចប់ពួកគេ»៕