ឯកឧត្តម តុល ញ៉ក់ បានទទួលជំនួបសម្តែងការគួរ​សមនិង​ពិភាក្សាការងារជាមួយភារធារីស្តីទីនៃស្ថានបេសកកម្មអាមេរិក​ប្រចាំអាស៊ាន
(ភ្នំពេញ)៖ ឯកឧត្តម តុល ញ៉ក់ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ទូរគមនាគមន៍ នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនា​គមន៍ និងជាប្រធានឧត្តមមន្ត្រីឌីជីថលអាស៊ាន (ADGSOM) តំណាងកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានទទួលជំនួបសម្តែងការគួរសម និង​ពិ​ភា​ក្សា​ការងារ ជាមួយលោកស្រី Kate Rebholz ភា​រធា​រី​ស្តី​ទីនៃស្ថានបេសកកម្មអាមេរិកប្រចាំអាស៊ាន និងសហការី នៅទីស្តីការក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍។
ក្នុងជំនួបនេះ លោកស្រី Kate Rebholz បានថ្លែងអំណរ​គុណ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ តាមរយៈ ឯកឧត្ដមប្រធាន ADGSOM កម្ពុជា ដែលបានគាំទ្រកិច្ច​សហការរវាងកម្ពុជានិងអាស៊ានក្នុងវិស័យឌីជីថល។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្ដមប្រធាន ADGSOM បានជម្រាប​ជូន​អំពីកិច្ចកា​រអាទិភាពនិងសមិទ្ធផលធំៗ​ដែលក្រសួង​សម្រេច​បានកន្លងមក ជាអាទិ៍ ការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុង​ការពង្រឹងគុណភាពសេវាទូរគមនាគមន៍ ការរៀបចំលិខិត​បទដ្ឋាន​គតិយុត្ត ការកសាងសមត្ថភាពទាំងស្ថាប័ន​និង​ធន​ធាន​មុស្ស ជាពិសេសស្នាដៃលេចធ្លោមួយ គឺការបង្កើត​ថ្នាល verify.gov មិនត្រឹមតែប្រើប្រាស់ផ្លូវការក្នុងការ​ផ្ទៀង​ផ្ទាត់ឯកសារនៅក្នុងស្រុក ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំង​ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ និងបានពង្រីកវិសាល​ភាពទៅបណ្ដាប្រទេសដៃគូក្នុងតំបន់អាស៊ាន។ នៅក្នុង​ក្របខណ្ឌអាស៊ាន ក្រសួងបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មតា​មរយៈកិច្ចប្រជុំរដ្ឋមន្រ្តីឌីជីថលអាស៊ាន (ADGMIN) កិច្ចប្រជុំADGSOM។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមប្រធាន ADGSOM ក៏បានជម្រាប​ជូន​ពី​វឌ្ឍនភាពអភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិតនៅ​ក្នុងតំបន់​និងនៅកម្ពុជា ដោយប្រទេសអាស៊ានទាំង ១០បាន​ឯក​ភាព​​ព​ង្រីកតួនាទីនិងភារកិច្ចរបស់ក្រុមការងារ​អាស៊ាន​ស្តីពី​អភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (WG-AI) ដើម្បីជាក្រុមការ​ងារ​ស្នូលពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍអេកូឡូស៊ីបញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​នៅអាស៊ាននិងជួយគាំទ្រការងារ ADGSOM ក្នុងការ​សម្រប​សម្រួលរាល់គម្រោងពាក់ព័ន្ធបញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​ក្នុង​តំបន់។
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមប្រធាន ADGSOM និង លោកស្រី Kate Rebholz ក៏បានផ្លាស់ប្ដូរយោបល់ពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ច​សហ​ការបន្ត ទាំងកម្រិតតំបន់ និងកម្រិតទ្វេភាគីរវាង​អា​មេ​រិក និងកម្ពុជា លើផ្នែកសំខាន់ៗរួមមានការកសាងធនធាន​មនុស្សឌីជីថល សន្តិសុខសាយប័រ លំហូរទិន្នន័យឆ្លងដែន ការតភ្ជាប់ឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលឈានមុខ​ចុង​ក្រោ​យ ជាពិសេសបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)។
ជាការឆ្លើយតប លោកស្រី Kate Rebholz បាន​កោត​សរ​សើរ​លើសមិទ្ធផលដែលក្រសួងសម្រេចបាន និងកិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការរវាងសហរដ្ឋអាមេរិកនិងអាស៊ាន លើវិស័យឌីជី​ថល និងសន្យាពាំនាំព័ត៌មាននិងសំណូមពរផ្សេងៗ​ទៅ​កាន់​សហការីដើម្បីពិនិត្យលទ្ធភាពបន្តកិច្ចសហការជា​មួយអាស៊ាននិងកម្ពុជា៕