សៀមរាប បន្តលើកកម្ពស់វិស័យសុខាភិបាល ដើម្បីសម្រេច​គោលដៅសុខភាពជាសកល
(សៀមរាប)៖ អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានណែនាំ និងលើកទឹកចិត្តដល់អង្គភាពពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យសុខាភិបាល ដើម្បីបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យសុខាភិបាលឲ្យកាន់តែប្រសើរ ស្របតាមចក្ខុវិស័យឆ្នាំ២០៣៥ សម្រាប់ សុខភាពជាសកល។
អង្គសន្និបាតសុខាភិបាលខេត្ត ដែលប្រព្រឹត្តទៅក្នុង​រយៈពេល​មួយថ្ងៃកន្លះ នៅសាលប្រជុំមន្ទីរពេទ្យជ័យវរ្ម័នទី៧ ត្រូវបាន​បិទនៅថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមអធិបតីភាព លោក​ជំទាវ ខេង តារាស៊ី សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត និងលោក នាក់ ណេរ៉ុន អភិបាលរងខេត្តសៀមរាប។
លោក នាក់ ណេរ៉ុន បានអំពាវនាវឲ្យមន្រ្តីរាជការនិង​ស្ថាប័ន​ពាក់​ព័ន្ធបន្តឧបត្ថម្ភ និងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យសុខាភិបាល។ គោលដៅសំខាន់គឺការផ្តល់​សេវា​សុខា​ភិបាលដែលមានប្រសិទ្ធភាព សមធម៌ និងទាន់ពេលវេលា ដើម្បីបំពេញតម្រូវការប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋាន។
លោកអភិបាលរងខេត្ត បានផ្តល់អនុសាសន៍ចំនួនបី​ដល់​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ៖
អនុវត្តផែនការរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ៖ ដំណើរការសកម្ម​ភាព​សុខាភិបាលឲ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងការទទួលខុស​ត្រូវ។
លើកកម្ពស់សុខភាពសាធារណៈ ៖ ផ្សព្វផ្សាយការចងចាំ​នូវ​អ​នាម័យល្អ និងការរស់នៅមានសុខភាព (ការប្រើប្រាស់​អំ​បិល ខ្លាញ់ និងស្ករថយចុះ, ការចាត់ចែងបរិស្ថានស្អាត, និង​ការចៀសវាងគ្រឿងស្រវឹង)។
បង្កើនគុណភាពសេវាសុខាភិបាល ៖ ពង្រឹងការព្យាបាល និង​ការ​ពង្រឹងវិស័យសុខាភិបាលក្នុងមូលដ្ឋាន ដោយអភិវឌ្ឍ​សមត្ថ​ភាពវិជ្ជាជីវៈ និងការចូលរួមរបស់សង្គម។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ក្រុស សារ៉ាត់ ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាល​ខេត្ត​សៀមរាប បានបញ្ជាក់ថា សន្និបាតនេះបានលេចធ្លោ​លទ្ធផលវិសេសវិសាលប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុនៗ។ ពិសេស អ្នកជំងឺមានឱកាសចូលរួមសេវាសុខាភិបាល​ដែល​មានគុណភាពខ្ពស់នៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្ត និងមន្ទីរពេទ្យ​ជ័យវរ្ម័នទី៧។
បន្ថែមពីនេះ មន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តក៏បានពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​ទំនា​ក់​ទំនង និងការបញ្ជូនអ្នកជំងឺ ដើម្បីធានាបាននូវ​សេវាសុខាភិ​​បាល​ទាន់ពេលវេលា។ ដោយឡែក ការពិភាក្សាក្រុមក្នុង​សន្និ​បាតក៏បានបញ្ជាក់ពីផែនការសំខាន់សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៥ ដែល​ផ្តោតលើការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រសុខាភិបាលជឿនលឿន និងកិច្ចសហការរវាងអង្គភាពរដ្ឋនិងឯកជន។
លោក នាក់ ណេរ៉ុន បានបញ្ជាក់ថា វិស័យសុខាភិបាលជា​ផ្នែក​​សំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។ ដូច្នេះ ការ​ចូលរួមរបស់អាជ្ញាធរ ទាំងសាធារណៈនិងឯកជន និងប្រជា​ពលរដ្ឋ គឺជាកូនសោសំខាន់សម្រាប់ការដំណើរការ​វិស័យ​នេះឲ្យប្រសើរឡើង។ សៀមរាប បន្តប្រឹងប្រែងដើម្បីសម្រេច​គោលដៅសុខភាពជាសកល ដោយធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋទទួល​បានសេវាសុខាភិបាលប្រកបដោយគុណភាពនិងសុវត្ថិភាព ៕