សិក្ខាសាលាលើកកម្ពស់ផលិតផលខ្មែរនៅកំពង់ធំ
(ខេត្តកំពង់ធំ)៖ នាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍទីផ្សារ នៃអគ្គនាយកដ្ឋានជំរុញពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី “ការលើកកម្ពស់ផលិតផលខ្មែរ” នៅខេត្តកំពង់ធំ កាលពីថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលប្រជុំមន្ទីរពាណិជ្ជកម្មខេត្តកំពង់ធំ ។
កម្មវិធីនេះមានការចូលរួមពី លោក តាន់ យុវរដ្ឋ អគ្គនាយករងជំរុញពាណិជ្ជកម្ម នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម, ឧកញ៉ា ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មខេត្តកំពង់ធំ-ព្រះវិហារ, លោក ងួន រាសី អភិបាលរងខេត្តកំពង់ធំ, ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរ អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ ពាណិជ្ជករ សហគមន៍ សមាគម ក្រុមហ៊ុន និងនិស្សិតសរុបជាង ១០០នាក់។
លោក ងួន រាសី បានឱ្យដឹងថា ការសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្ត និងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ នឹងផ្តល់ព័ត៌មានអំពីទីផ្សារថ្មីៗ និងលើកកម្ពស់ការបង្កើតដៃគូសហការមុខរបរ។ ពិសេសការអភិវឌ្ឍវិស័យពាណិជ្ជកម្មតាមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន។
សិក្ខាសាលានេះក៏បានលើកឡើងអំពីផលិតផលខ្មែរដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិរួមមាន៖ ស្រូវ អង្ករ ស្វាយចន្ទី ដំឡូងមី ចេក មៀនប៉ៃលិន ស្វាយ សាច់សត្វ ជ័រកៅស៊ូ ម្នាស់ ម្រេច ។
លោក តាន់ យុវរដ្ឋ បានលើកឡើងថា ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកំពុងពង្រឹងយុទ្ធសាស្រ្តក្នុងការបង្កើតឱកាសឲ្យផលិតផលខ្មែរចូលទៅក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិ ដោយការចូលជាភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចនានា (RCEP, CCFTA, CKFTA, CEPA)។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានបង្កើត ផ្លូវការលក់ផលិតផលខ្មែរ តាមរយៈផ្សារអេឡិចត្រូនិក CambodiaTrade.com និងបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មនៅប្រទេសចិន, ជប៉ុន និងអារ៉ាប់។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មក៏បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ជាមួយ PTT (Cambodia) ដើម្បីលក់ផលិតផលខ្មែរតាមបណ្តាស្ថានីយប្រេង PTT ក្នុងខេត្តកំពង់ធំ និងតាមបណ្តាខេត្តផ្សេងទៀត ៕