គុណតម្លៃនៃវគ្គអាជ្ញាកណ្តាល ចៅក្រមកម្រិតអន្តរជាតិនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ខណៈបិទបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាល អាជ្ញាកណ្តាល ចៅក្រមកម្រិតអន្តរជាតិ ឆ្នាំ២០២៥ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានសហព័ន្ធកីឡាតេក្វាន់-ដូ ITF បានបញ្ជាក់ថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលឆ្នាំ២០២៥នេះ គឺជាវគ្គមួយមានសារៈសំខាន់ សម្រាប់មន្រ្តីអាជ្ញាកណ្តាលចៅក្រមកីឡាតេក្វាន់-ដូ ITF កម្ពុជា រំលឹកនូវចំណេះដឹងនៃការដាក់ពិន្ទុក្នុងវិញ្ញាសានីមួយៗ និង ជាការត្រៀមខ្លួនមួយ សម្រាប់ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាតេក្វាន់ដូ ITF កម្រិតអាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅចុងខែមិថុនាឆ្នាំនេះ។
ឯកឧត្តម ប្រធានសហព័ន្ធ បានគូសរំលេចថា យើងបានបង្កើតឡើងក្នុងចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយ ។ចង់ជំរុញឱ្យមន្រ្តីអាជ្ញាកណ្តាលចៅក្រមកម្ពុជាមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ចូលរួមកាត់សេចក្តីក្នុងព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិនានានៅក្រៅប្រទេស ដែលបបង្កើតឡើង ដោយប្រទេសសមាជិកសហព័ន្ធកីឡាតេក្វាន់ដូ ITF ដែលជាការបង្ហាញឱ្យឃើញពីកម្រិតយល់ដឹងរបស់មន្រ្តីអាជ្ញាកណ្តាលចៅក្រមរបស់កម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកទេសក្នុងវិស័យកីឡាតេក្វាន់ដូ។
កម្រិតចំណេះដឹងមន្រ្តីអាជ្ញាកណ្តាលចៅក្រមអន្តរជាតិនេះ ពិតជាមានសារៈប្រយោជន៍ខ្លាំង សម្រាប់ការចូលរួមប្រកួតនៅក្រៅប្រទេស។ ឯកឧត្តមប្រធានសហព័ន្ធបញ្ជាក់ថាព្រោះយើងមានចំណេះជំនាញច្បាស់លាស់។យើងអាចការពារអត្តពលិកយើងពីការបន្លំពិន្ទុរបស់អាជ្ញាកណ្តាលចៅក្រមភាគីដៃគូប្រកួតរបស់យើង ។មានន័យថា យើងប្រកួតឈ្នះយើងដឹងថាយើងឈ្នះ ។យើងប្រកួតចាញ់យើងមើលឃើញថាចាញ់ ដ្បិតបច្ចេកទេសដាក់ពិន្ទុគឺយើងមានចំណេះជំនាញឆ្លងកាត់ការរៀនសូត្រមកដូចគ្នា។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់គណៈកម្មបច្ចេកទេស បានឱ្យដឹងថា ការរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាល អាជ្ញាកណ្តាល ចៅក្រមកម្រិតអន្តរជាតិ ឆ្នាំ២០២៥ បានដំណើរចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ទទួលថិវិកាគាំទ្រប្រចាំឆ្នាំរបស់ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា និងបង្រៀនដោយ គ្រូឧទ្ទេស គឺឯកឧត្តម ប៊ុនហ៊ីង សុធីយ៉ា និងឯកឧត្តម ហ៊ឹម រីដា។មានសិក្ខាកាម ៣០នាក់ មកពីតាមរាជធានី ខេត្តចំនួន១១ រួមមាន៖ ១-ក្រសួងមហាផ្ទៃ ២-ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច ៣- ភ្នំពេញ ៤-ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ៥ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ៦- ខេត្តកោះកុង ៧- ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ៨- ខេត្តតាកែវ ៩- ខេត្តព្រៃវែង ១០- ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ១១- ខេត្តប៉ៃលិន ១២- ខេត្តព្រះសីហនុ ១៣- ខេត្តស្វាយរៀង ៕