ទន្ទឹមនឹងលទ្ធផលកំចាត់របេងឆ្នាំ២០២៤ល្អ កម្ពុជាប្តេជ្ញាអនុវត្តឱ្យ​បាន​ជោគជ័យនូវយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចប់របេង​នៅចុង​ឆ្នាំ២០៣០
ភ្នំពេញ៖សន្និបាតបូកសរុបការងារកំចាត់រោគរបេងទូទាំងប្រទេស​លើកទី២៨ ប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ រយៈពេល២ថ្ងៃ ត្រូវបានបិទ​បញ្ចប់​ដោយទទួលបានលទ្ធផលខ្ពស់លើសការរំពឹងទុក និងប្តេជ្ញាបន្តអនុវត្ត​យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចប់ជំងឺរបេងនៅឆ្នាំ២០៣០ ឱ្យជោគជ័យតាមការ​គ្រោងទុក ។ ពិធីបិទបញ្ចប់សន្និបាតបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមអធិបតីភាព​ឯកឧត្តម វេជ្ជបណ្ឌិត ម៉ៅ តាន់អ៊ាង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាលនៅសណ្ឋាគារតារា​អ៊ែរផត រាជធានីភ្នំពេញ ។
យោងតាមរបាយការណ៍បង្ហាញថា កម្មវិធីជាតិកំចាត់រោគរបេង បាន​សម្រេចការបន្តរក្សាបានអត្រាព្យាបាលជោគជ័យជាង ៩០ភាគ​រយនិងបានស្រាវជ្រាវរកឃើញជំងឺរបេងគ្រប់សណ្ឋានសរុបចំនួន ៣៣ ៧៩៦ករណី ។
កម្ពុជាបានកាត់បន្ថយអត្រាឈឺ និងអត្រាស្លាប់ដោយសារជំងឺរបេងគួរ​ឱ្យកត់សម្គាល់ដោយអត្រាឈឺ ឬអាំងស៊ីដង់ បាន​ធ្លាក់ចុះពី ៥៧៩​ករណី ក្នុងចំណោមប្រជាជន ១០ម៉ឺននាក់ នៅឆ្នាំ២០០០ មកត្រឹម​៣៣៥​ករណី ក្នុងចំណោមប្រជាជន ១០ម៉ឺននាក់ នៅឆ្នាំ២០២៣ ដែលស្មើនឹងការធ្លាក់ចុះ៤២ភាគរយ ។ចំណែកអត្រាស្លាប់បានធ្លាក់ចុះ​ពី ៤២ករណី ក្នុង​ចំណោមប្រជាជន ១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងឆ្នាំ២០០០ មកត្រឹម ២១ករណី ក្នុងចំណោមប្រជាជន ១០ម៉ឺននាក់ នៅឆ្នាំ​២០២៣ ដែលធ្លាក់ចុះ ៥០ភាគរយ ។
មន្រ្តីជំនាញបានអះអាងថា បើទោះជាកម្ពុជានៅមានករណីជំងឺរបេង​ច្រើននៅឡើយ ប៉ុន្តែបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ត្រូវ​ដោះស្រាយ ដើម្បីឱ្យកម្មវីធីជាតិ សម្រេចបានគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយ​ចីរភាព (SDG) នៅចុងឆ្នាំ២០៣០ ក្នុង​បំណងកាត់បន្ថយអត្រាអាំង​ស៊ីដង់ ៨០ភាគរយនិងអត្រាស្លាប់ ៩០ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០៣០ ធៀបនឹងតួលេខឆ្នាំ២០១៥ ដែលស្របទៅនឹងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចប់ជំងឺ​របេងសកលលោកផងដែរ ។
ក្នុងឱកាសនេះឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ម៉ៅ តាន់អ៊ាង រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាលបានលើកឡើង​ថា​ ភាពជោគ​ជ័យ​ដែលទទួល​បានៗឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារវាងស្ថាប័នសុខាភិបាល និងប្រតិបត្តិករគ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់ ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ ព្រមទាំងអង្គការជាតិ និងអន្តរជាតិនានាផង។
ឯកឧត្តមបានណែនាំថា ដើម្បីឱ្យកម្មវិធីជាតិកំចាត់រោគរបេង នៃផែនការយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចប់ជំងឺរបេងឆ្នាំ(២០២១-២០៣០) ទទួលបានភាពជោគជ័យ គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែង​ថែមទៀត ក្នុងការស្រាវជ្រាវអ្នកជំងឺ​របេង​គ្រប់សណ្ឋាន​ទាំងអស់ឱ្យបាន ៣៩ ១៤៩ ករណី និងរក្សាឱ្យបានអត្រាព្យាបាលជោគជ័យលើស ៩០ភាគរយ ។ ជំរុញការ​ផ្តល់សេវា​ស្រាវជ្រាវ និងព្យាបាលជំងឺរបេង​ដល់ក្រុមមានហានិភ័យខ្ពស់ មានជាអាទិ៍ ការងាររបេង-អេដស៍ របេងពន្ធនាគារ របេងកុមារ របេងក្នុងចំណោមអ្នកជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងរបេងក្នុងចំ ណោមមនុស្សចាស់ ។ រៀបចំពង្រឹង និងពង្រីកឱ្យបាន​ប្រសើរ​ឡើងថែមទៀត ក្នុងការងារប្រយុទ្ធនឹងជំងឺរបេងស៊ាំនឹងឱសថ ដោយសហការជាមួយនឹងភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសជំរុញ​លើកទឹក​ចិត្តយ៉ាងណាឱ្យអ្នកជំងឺប្រើប្រាស់ថ្នាំរបេងឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងរហូត​ដល់ចប់ ៕