ចលនាសិស្សានុសិស្សឱ្យចូលរួមធ្វើអនាម័យ និងបរិស្ថានរស់នៅល្អ
បន្ទាយមានជ័យ៖ រដ្ឋបាលខេត្ត និងមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តបន្ទាយមានជ័យកាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែមីនាបានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទឹកស្អាត អនាម័យ និងប្រគល់ជំនួយខ្នាតតូចរបស់គម្រោងប្រព័ន្ធសិក្សាពីចម្ងាយ នៃគម្រោងសាលាបៃតង ដំណាក់កាលទី៤នៅសាលាបឋមសិក្សាទឹកថ្លា។
ក្នុងឱកាសនេះលោក ឈូ ប៊ុនរឿង ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជននិងកីឡាខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានលើកឡើងថា ការអប់រំក៏ដូចជាការបំផុសចលនាជាប្រចាំឱ្យសិស្សានុសិស្សឬយុវជនចូលរួមធ្វើអនាម័យ បរិស្ថានរស់នៅ ទាំងនៅសាលារៀន ក៏ដូចជានៅផ្ទះ គឺជួយឱ្យសិស្សមានទម្លាប់រស់នៅស្អាត,មានអនាម័យ,ចេះស្រឡាញ់ភាពបៃតងស្រស់ឬបរិស្ថានប្រកបដោយខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ ជាមួយភាពបៃតងនៃការដាំដើមឈើជាម្លប់និងដំណាំបន្លែនៅតាមសាលាឬនៅតាមផ្ទះជាដើម។
លោកប្រធានមន្ទីរអប់រំបន្តថា គោលការណ៍សាលាបៃតងជាវិធានមួយនៃវិធានការគន្លឹះទាំងបួនរបស់សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ទៅលើកិច្ចការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ ។ដោយឡែកខេត្តបន្ទាយមានជ័យបានចាប់អនុវត្តគោលការណ៍សាលាបៃតងនេះចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨មកដល់២០២៣ទូទាំងខេត្តបាន៥៣សាលា ហើយជាទិសដៅពីឆ្នាំ២០២៤ដល់ឆ្នាំ២០២៦ អនុវត្តបាន២០សាលាទៀត។
លោកស្រី រស់ សុផានី អភិបាលរងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានបញ្ជាក់ថា តាមរយៈការជំរុញអនុវត្តសាលាបៃតងនេះ សូមមន្ទីរ និងការិយាល័យអប់រំ រដ្ឋបាលក្រុងស្រុក ជាមួយអង្គការដៃគូ បន្តការបំពាក់សម្ភារៈ និងរូបវ័ន្តផ្នែកអនាម័យ ដូចជាបង្គន់អនាម័យ សម្ភារៈលាងសម្អាតដៃ រួមទាំងប្រព័ន្ធទឹកស្អាតមាននៅតាមសាលារៀន ។
សូមជម្រាបថា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ អនាម័យប្រគល់ជូនសាលាពេលនេះរួមមាន បង្គន់អនាម័យ ឡដុតសម្រាម កន្លែងលាងសម្អាតដៃ និងធុងចម្រោះទឹកស្អាតដល់សាលាគោលដៅថ្មីចំនួន២០សាលា និងជំនួយខ្នាតតូចរបស់គម្រោងប្រព័ន្ធសិក្សាពីចម្ងាយចំនួន៤០សាលា ។ជំនួយទាំងអស់ គឺជាអំណោយរបស់អង្គការការីតាសស្វីស ៕