មន្រ្តីជំនាញនិងអាជ្ញាធរស្រុក ចុះអង្កេតទឹកអូរត្រែង បន្ទាប់ពីអ្នកប្រើបណ្ដាញសង្គមរាយការណ៍ថា មានក្លិនស្អុយនិងពុលត្រី
បាត់ដំបង៖ ភ្លាមៗបន្ទាប់ពីអ្នកប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមបង្ហោះនិងរាយការណ៍ថា ទឹកអូរត្រែងមានក្លិនស្អុយនិងមានពុលត្រីដោយសារទឹកមានជាតិពុល ដែលបង្ហូរចេញពីរោងចក្រមួយកន្លែងនៅក្នុងស្រុករតនមណ្ឌល មន្រ្តីជំនាញនៃមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តបាត់ដំបង និងអាជ្ញាធរស្រុករតនមណ្ឌល ខេត្តបាត់ដំបង កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ចុះទៅកាន់ទីតាំងរោងចក្រ និងទីកន្លែង ដែលមានការសង្ស័យ ។
សេចក្តីរាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា បន្ទាប់ពីទទួលព័ត៌មាន មន្ទីរបរិស្ថានខេត្ត បានចាត់មន្ត្រីជំនាញចុះទៅកាន់ទីតាំងរោងចក្រ និងទីកន្លែងដែលមានករណីសង្ស័យដើម្បីពិនិត្យជាក់ស្តែង និងយកសំណាកទឹកតាមទីកន្លែងនីមួយៗ ដែលមានការសង្ស័យយកទៅមន្ទីរពិសោធន៍ នៃក្រសួងបរិស្ថាន។ទីកន្លែងដែលសង្ស័យគឺសហគ្រាសកែច្នៃដំណាប់ស្វាយ ស្ថិតនៅភូមិតាគ្រក់ ឃុំត្រែង ស្រុករតនមណ្ឌល ។
តាមការចុះពិនិត្យផ្ទាល់របស់ក្រុមការងារ និងអាជ្ញាធរ ព្រមទាំងភាគីសាមីរោងចក្រផ្ទាល់នៅទីនោះ ក្រុមការងារបានធ្វើកត់សម្គាល់ឃើញថា “ពុំមានស្លាកស្នាម នៃ ការលេចធ្លាយឬក៏បង្ហូរទឹកសំណល់រាវចូលទៅក្នុងស្ទឹងទេ ។ចំណែកពណ៌ទឹក បើតាមកាំមេរ៉ា បង្ហាញថា សភាពពណ៌ខ្មៅ គឺ ជាស្លែរដែលនៅបាតក្រោមទឹក ហើយស្ថានភាពទឹកទីតាំងនោះថ្លាធម្មតា និងគ្មានត្រីងាប់នោះទេ។
ក្រុមមន្ត្រីជំនាញបានឱ្យដឹងថា កន្លងមកប្រព័ន្ធលូ ដែលសហគ្រាសធ្លាប់បានបង្ហូរសំណល់រាវចូលទៅក្នុងទឹកអូរត្រែងនោះ ត្រូវបានបិទជិត និងគ្មានការលេចធ្លាយឬលួចចោះបង្ហូរជាថ្មីទៀតឡើយ ហើយក៏គ្មានការដាក់សំណល់រឹង និងដុតសំរាមនៅលើមាត់អូរដូចមុនទៀតនោះទេ ក្រោយពីមានការចុះត្រួតពិនិត្យ និងធ្វើការហាមប្រាម ហើយខាងរោងចក្រក៏បានធ្វើកិច្ចសន្យា ជាមួយនិងក្រុមការងាររបស់រដ្ឋបាលខេត្តទៀតផង។
មន្ត្រីជំនាញបានឱ្យដឹងបន្ថែមថា ចំពោះទីតាំងស្ពាន ដែលស្ថិតនៅផ្នែកខាងក្រោមខ្សែទឹក នៃសហគ្រាស ក៏ទឹកមានសភាពថ្លា មិនមានក្លិនស្អុយ ហើយក៏មិនមានការពុលត្រីងាប់ ដូចការលើកឡើង តាមបណ្ដាញសង្គមឡើយ។នៅផ្នែកខ្លះនៃអូរស្ថិតនៅខាងក្រោមសហគ្រាស ក៏មានទឹកថ្លុកតូចៗចំនួន២កន្លែង ជា”ទឹកដក់នឹង”មានសភាពទឹកពណ៌ខ្មៅ និងមានស្លឹកឈើរលួយ ដែលបង្កឱ្យមានក្លិនស្អុយ។
ប្រភពដដែលបន្តថា តាមការពិនិត្យ ជាក់ស្តែងនៅតាមទីតាំងសង្ស័យខាងលើ និងបន្ទាប់មក ក្រុមការងារក៏បានចុះយកសំណាកទឹក ចំនួន៣ទីតាំង គឺនៅផ្នែកខាងក្រោយសហគ្រាស, ផ្នែកខាងលើខ្សែទឹក និងផ្នែកខាងក្រោមខ្សែទឹក ដើម្បីពិនិត្យនៅមន្ទីរពិសោធន៍នៃក្រសួងបរិស្ថាន។
ជាមួយគ្នានោះក្រុមការងារបានធ្វើការណែនាំដល់ម្ចាស់សហគ្រាស ត្រូវបង្កើនការដឹកជញ្ជូនសំណល់រាវ និងសំណល់រឹងយកទៅទុកដាក់នៅទីតាំងដែលមានសុវត្ថិភាពបំផុត និងឱ្យឆ្ងាយពីប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំងត្រូវខិតខំពន្លឿនការសាងសង់អាងប្រព្រឹត្តកម្មសំណល់រាវរបស់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដារកំណត់។តំណាងសហគ្រាស ក៏បានប្ដេជ្ញាអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់ក្រុមការងារ និងគោរពច្បាប់ ,បទដ្ឋានស្តង់ដាបច្ចេកទេសដែលបានកំណត់៕
អត្ថបទ-រូបភាព÷ អ៊ុក សំអាន បប.