ក្រសួងដែនដី និងធនាគារជាតិ ឯកភាពក្នុងការធ្វើកិច្ច​សហ​កា​រ​ជាមួយគ្នា ដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ឱ្យដំណើរការបានល្អ
(ភ្នំពេញ)៖ ក្នុងកិច្ចពិភាក្សាការងាររវាងឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋ​មន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដីនគរូបនីយ​កម្ម​និងសំណង់ និងលោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាលធ​នា​គារជាតិនៃកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ថ្នាក់​ដឹកនាំនៃស្ថាប័នទាំង២បានឯកភាពក្នុងការធ្វើកិច្ច​សហ​ការជាមួយគ្នា ក្នុងកម្រិតសមស្របណាមួយដើម្បីជំរុញ​ឱ្យ​សេដ្ឋ​កិច្ចជាតិដំណើរការល្អ ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានបញ្ជាក់ថា សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​តែងតែបានលើកឡើងថា យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវរៀបចំ​ផ្ទះ​សម្បែងរបស់យើងឱ្យបានរៀបរយ ហើយមិនមានពេល​វេលា​ណា​ដែលអំណោយផលដូចពេលនេះទេ ក្នុងការរៀប​ចំផ្ទះ​សម្បែងរបស់យើងឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានរបៀបរៀប​រយ ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានកត់សម្គាល់ថា ជាទូទៅប្រាក់​ដុល្លារ និងប្រាក់រៀល អាចដំណើរការនៅក្នុងលំហូរ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលនេះគឺជារឿងដ៏ល្អមួយសម្រាប់​កម្ពុជា ដែលបានដើរលើផ្លូវដ៏ត្រឹមត្រូវតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៩មក ។
ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ការសម្រួលអត្រាការប្រាក់នឹងជួយ​បន្ធូ​រដល់បំណុលឯកជន ដែលអាចឈានទៅបន្ធូរដល់​បំ​ណុល​សាធារណៈផងដែរ ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានលើកសំណើ​ដល់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ថាតើអាចមានការឯកភាពសហ​ការ​ជាមួយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ កម្រិតណាក្នុងវិស័យដីធ្លី ដើម្បីប្រែក្លាយដីឱ្យទៅជាធនាគារដី ដែលអាចជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិបានយ៉ាងល្អ ។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាលធនា​គារ​ជាតិនៃកម្ពុជា បានឱ្យដឹងអំពីស្ថានភាពវិស័យធនាគារ និង​ទំនាក់ទំនងជាមួយវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យនៅ​កម្ពុជា ដោយក្នុងនោះ លោកជំទាវបានផ្តាំផ្ញើដល់អ្នកដែល​ទទួលបានបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីពីរាជរដ្ឋាភិបាលហើយនោះ ត្រូវ​ថែរក្សាទុកជាកេរមរតក និងសូមកុំយកទៅលក់ ឬដាក់បញ្ចាំ​នៅធនាគារភ្លាមៗ ហើយត្រូវប្រើប្រាស់បណ្ណកម្មសិទ្ធិនេះ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ។
លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ទំនាក់ទំនងរវាងអចលនទ្រព្យ និង​ធនាគារ គឺមានភាពស្អិតរមួត តាមរយៈការដាក់ទ្រព្យបញ្ចាំ​ដើម្បីបានប្រាក់កម្ចី ហើយការឡើងឬចុះនៃតម្លៃអចលនទ្រព្យ​ក៏មានផលប៉ះពាល់ដល់ធនាគារដែរ ។ ជាមួយនេះ លោ​កជំ​ទាវ​អគ្គទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានឯកភាព​ក្នុងការ​ធ្វើកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ ក្នុងកម្រិតសមស្របណាមួយ​ដើម្បី​ជំរុញឱ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិដំណើរការល្អផងដែរ ៕