ស្ពានអាកាស «មរតកតេជោ» នឹងសម្ភោធដាក់ឲ្យប្រើ​ប្រា​ស់​ជាផ្លូវការ នៅថ្ងៃទី០៧ មេសា ២០២៥ ខាងមុខ​នេះ
(ភ្នំពេញ)៖ ស្ពានអាកាស «មរតកតេជោ» ប្រសព្វរវាង​មហា​វិថីព្រះមុនីវង្ស មហាវិថីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និង មហាវិថីយោធពលខេមរភូមិន្ទ (ផ្លូវ២៧១) ក្នុង​ខណ្ឌមានជ័យ និងខណ្ឌចំការមន ដែលជាស្ពាន​អាកាស​ពីរជាន់ដំបូងគេនៅប្រទេសកម្ពុជា គ្រោងនឹងសម្ភោធដាក់​ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់បំផុតរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី កម្ពុជានិងលោកជំទាវបណ្ឌិត នាថ្ងៃទី០៧ មេសា ២០២៥ ខាងមុខនេះ ។ ការដាក់សម្ភោធឲ្យប្រើប្រាស់​ស្ពាន​អាកាស «មរតកតេជោ» មុនចូលឆ្នាំខ្មែរគឺដើម្បីជួយ​សម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុង​ទីក្រុងភ្នំពេញជាពិសេសនិងការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋទៅស្រុកកំណើតនាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរផងនិងដោះ​ស្រាយការកកស្ទះចរាចរនៅទីតាំងនេះផងដែរ។
នេះបើយោងតាមការឱ្យដឹងរបស់លោកស្រីដោ សម្ផស្ស នាយិការរងរដ្ឋបាលនិងជាអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញនាថ្ងៃទី២៥ មិនា ២០២៥នេះ។
ស្ពានអាកាស “មរតកតេជោ” នឹងជួយដល់កាត់​បន្ថយការ​ខាតបង់ពេលវេលា ក្នុងការធ្វើដំណើរ ,សន្សំសំចៃ​សម្រួល​លំហូរចរាចរណ៍ ធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋងាយស្រួលក្នុងការធ្វើ​ដំណើរទៅមកជាពិសេសពេលរដូវបុណ្យជាតិធំៗ បុណ្យ​ទាន​ផ្សេងៗដូចជាបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនិងបុណ្យ​ចូលឆ្នាំខ្មែរ​ជាដើម។
លោកស្រីអ្នកនាំពាក្យបានបញ្ជាក់ទៀតថា៖សមិទ្ធផលថ្មីៗ​ជាបន្តបន្ទាប់ទៀតនឹងលេចរូបរាងឡើង ក្រោមការដឹកនាំ​ប្រក​បដោយគតិបណ្ឌិត របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
លោកស្រីដោ សម្ផស្ស បន្តថា ៖ ស្ពានអាកាសថ្មីនេះនឹង​ដោះស្រាយបាននៅលំហូរចរាចរណ៍ ពីខេត្តកណ្ដាល ឆ្លងកាត់មហាវិថីតេជោហ៊ុន សែន ពីព្រលានយន្តហោះថ្មី «ព្រលានយន្តហោះតេជោក្រុងតាខ្មៅ»ខេត្តកណ្ដាល ចូល​មក​រាជធានីភ្នំពេញនិងទី២ទៀត អាចកាត់បន្ថយបាន នូវ​ការកកស្ទះចរាចរណ៍នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិ១ចូលមករាជធានីភ្នំពេញផងដែរ ៕