ផ្សោតទន្លេ ក្រពើភ្នំ អណ្តើកហ្លួង សត្វត្រីកម្រជាច្រើន​ទៀត​កំពុងបង្ហាញវត្តមាន និងមានចំនួនកើនឡើងនៅ​កម្ពុជា
(ភ្នំពេញ)៖ចំនួនត្រីផ្សោតទឹកសាបនាកន្លងមក មានការ​ថមថយ​ចុះ ប៉ុន្តែក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ​ពិសេសក្នុងឆ្នាំ២០២៥ មានការកើនចំនួនឡើងបន្តបន្ទាប់ និងក្រៅពីនេះចំពោះសត្វត្រីកម្រដទៃទៀតក៏ឃើញមានវត្តមានបង្ហាញឱ្យឃើញបន្តបន្ទាប់ដូចគ្នាផងដែរ ដែលទាំង​នេះ​បង្ហាញពីខិតខំកិច្ចការពារ និងអភិរក្សបានជោគជ័យ​របស់កម្ពុជាយើង។នេះជាការលើកឡើងពីសំណាក់ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ។
ថ្លែងក្នុងពិធី «ជុំវិញទន្លេមេគង្គ» ដែលជាផ្នែកមួយនៃ មហោស្រពភាពយន្តអន្ដរជាតិកម្ពុជា Cambodia International Film Festival នៅទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នាមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ជប៉ុនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​ឱ្យដឹងថា៖ចំនួនសត្វផ្សោតទឹក​សាបក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងមកមានការកើនចំនួនឡើងចំនួន៥ក្បាល ខណៈ២ទៅ៣ឆ្នាំមុនមានតែថយចុះ។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ ចំនួនសត្វផ្សោត​កើន​ឡើង​​ចំនួន ៣ក្បាលហើយ ចំណែកការស្លាប់របស់​ពួកវា​ពុំទាន់​ឃើញមានទេ។ លើសពីនេះយើងនៅមានធនធាន​ត្រីកម្រផ្សេងៗជាច្រើនទៀតដូចជា បបែល យក្ស ដូច​យើង​បានដឹងហើយមានទម្ងន់ជាង ៣០០ក្បាលឈ្មោះ​បរមី ។ ថ្ងៃ​ក្រោយយើងនឹងឃើញវាទៀត ហើយទម្ងន់​វាអាចច្រើនជាងនេះបន្ថែមទៀត។ក្រៅពីនេះយើង​ក៏មាន​ត្រីគល់រាំង និងត្រីកម្រមួយចំនួនទៀត​ក៏បង្ហាញខ្លួន​ញឹកញាប់ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម ឌិត ទីណាបានថ្លែង​បញ្ជាក់​​ដែរថា”មួយរយៈពេលនេះ យើងឃើញថាពលរដ្ឋ​យើងបានយល់ដឹងច្រើនណាស់ ពោលគឺនៅពេលប្រជា​នេសាទ​របស់យើងចាប់បានត្រីកម្រៗ​គាត់នឹងលែង​ទៅ​វិញ គាត់បានថតបង្ហាញ។គាត់បានចូលរួមអភិរក្សជាមួយ​គ្នា​កាន់តែច្រើនឡើង”។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណាបានថ្លែងបញ្ជាក់បន្ថែមថា៖ ”ធនធាន​សត្វរបស់យើងបានកើតច្រើន ក្នុងនេះសត្វផ្សោតសមុទ្រ ជ្រូកទឹក ផ្សោតព៌ណផ្កាឈូក ទាំងនេះដោយសារតែកម្ពុជា​យើងបានធ្វើការអភិរក្សបានល្អ។សម្រាប់ជ្រូកទឹកត្រូវការ​ស្មៅសមុទ្រក្នុងទឹក។ប្រភេទស្មៅទឹកនេះដុះយឺតណាស់ មិនដូចស្មៅនៅលើគោកទេ។បើកាលណាមានស្មៅទឹក​យើងតែឃើញជ្រូកទឹកហ្នឹងមករកស៊ីចំណីរបស់វាហើយ”។
ឯកឧត្តមបានថ្លែងថាក្រៅពីនេះយើងក៏មានក្រពើភ្នំដែលបានលែងច្រើននាកន្លងមក។ក្រពើភ្នំនេះយើងមានច្រើន​ជាង​គេលើពិភពលោក។ចំណែកអណ្តើកហ្លួងក៏ដូចគ្នា ជាសត្វតំណាងនិមិត្តរូបនៃប្រទេសកម្ពុជា យើងបង្កាត់​មេពងបានកូន យកទៅលែង។ទាំងអស់នេះគឺជាមួយផ្នែក​មួយទៀតរបស់យើងក្នុងការខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការអភិរក្ស និងក៏ដូចជាថែរក្សាសត្វកម្រៗរបស់យើង​ឱ្យគង់វង្ស​សម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយៗបន្តទៀត៕