វិថីអាហារ ដែលមានរចនាបទខ្មែរ រួមនិងការ​បង្ហាញ​ពីវប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិ នឹងលេចរូបរាងក្នុង​ពេលដ៏ខ្លី​ខាងមុខចំកណ្តាលក្រុងកំពត
(ខេត្តកំពត)៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន អភិបាលខេត្តកំពត រួមជាមួយ​អាជ្ញា​ធរ​ក្រុងកំពត មន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធ បានចុះពិ​និត្យទីតាំង​វិថីអាហារ និងសួនច្បារចាប់ពីផ្សារក្រណាត់រហូតដល់​សួនដើមពោធិ៍បេនឡានខេត្ត ដើម្បីរៀបចំនឹងកែលម្អ​សោភ័ណភាពឱ្យបានស្អាត និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ។
ឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន លើកឡើងថា ខេត្តកំពតក្រោម​ការដឹក​នាំ ចង្អុលបង្ហាញដោយផ្ទាល់​ពីសំណាក់​សម្តេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី កម្ពុជា អាជ្ញាធរខេត្ត​បានខិតខំរៀបចំកែលម្អសោភ័ណភាពខេត្ត ពិសេសក្រុង​កំពត​ឱ្យមានភាពទាក់ទាញពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ក្នុងន័យ​ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរក៏ដូចជាបង្កើនប្រាក់ចំណូលជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្ត តាមរយៈវិស័យ​ទេសចរណ៍​។
ឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន បន្តថា ការកែលម្អសោភ័ណភាព​វិថី​អា​ហារ និងសួនច្បារចាប់ពីផ្សារក្រណាត់រហូតដល់សួន​ដើមពោធិ៍បេនឡានខេត្ត និងចាប់ផ្តើមក្នុងពេលដ៏ខ្លី​ខាង​មុខ​នេះ ដោយវិថីអាហារ គឺត្រូវរៀបចំតូបលក់ដូរដែល​មាន​រចនាបថរបស់ខ្មែរ និងតម្រូវឱ្យអាជីវករដែលលក់ដូរ​ទាំងអស់ត្រូវស្លៀកពាក់តាមបែបប្រពៃណីជាតិ ក្នុងន័យ​ដើម្បីបង្ហាញអំពីវប្បធម៌ អរិយធម៌ ទំនៀមទម្លាប់ដ៏ផូរផង​របស់ខ្មែរទៅកាន់ភ្ញៀវទេសចរបរទេស ពិសេសជាគំរូដល់​យុវជនជំនាន់ក្រោយ។
ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្ត ក៏បានជំរុញដល់អាជ្ញាធរ​ក្រុង​កំពត ពិសេសមន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធ ត្រូវចុះធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព​អាជីវករដែលលក់ដូរពិតប្រាកដនៅទីតាំងវិថីអាហារនេះផ្ទាល់ ដើម្បីផ្តល់តូបលក់ដូរថ្មីជូនដោយឥតគិតថ្លៃ ហើយ​ប្រសិនបើមានអ្នកទាថ្លៃឈ្នួល ឬប្រាក់ប្រចាំខែសូមរាយ​ការ​ណ៍​មកកាន់ឯកឧត្តមផ្ទាល់ដើម្បីមានវិធានការ ព្រោះ​ទីតាំងនេះ គឺជាដីសាធារណៈរបស់រដ្ឋ មិនមាន​បុគ្គល​ណាម្នាក់ជាអ្នកគ្រប់គ្រងឡើយ។
ក្រុមអាជីវករដែលលក់ដូរលើវិថីអាហារទាំងអស់ សប្បាយ​រីករាយ និងថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះ ឯកឧត្តម ម៉ៅ ធនិន អភិបាលខេត្តកំពត ដែលតែងតែគិតគូរជានិច្ចពីសុខទុក្ខ និងតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសអាជីវករលក់ដូរ​ដូចពួកគាត់ ៕