ក្រសួ​ងដែនដី ចាប់ដៃគូសហការជាមួយធនាគារជាតិ ដើម្បី​ពង្រឹង​ឧស្សាហកម្មកម្ចីប្រាក់ លើវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់
(ភ្នំពេញ)៖ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង សំណង់ ចាប់ដៃគូសហការជាមួយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹងឧស្សាហកម្មកម្ចីប្រាក់ លើវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ជាមួយនឹងការលើកម្ពស់​ប្រព័ន្ធ​វេលុយបែបឌីជីថល (បាគង) ដែលក្នុងនោះក្រសួងនឹង​ប្រគល់​ទិន្ន័យទៅឱ្យ បាគង ដើម្បីផ្តល់សេវាលក់ផ្តាច់ អំណោយផ្តាច់ ហ៊ីប៉ូតែក និងបញ្ចាំ ដែលនឹងផ្តល់ភាពងាយ​ស្រួល និងជាគោលនយោបាយរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្រសួង​ក្នុងការផ្តល់សេវាគាប់ចិត្ត ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ។
ថ្លែនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាការងារជាមួយលោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ឯកឧត្តមឧបនា​យក​រដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ មានប្រសាសន៍ថា បាន​បញ្ជាក់​ថា សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី តែងតែបានលើកឡើងថា យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវរៀបចំផ្ទះ​សម្បែងរបស់យើងឱ្យបានរៀបរយ ហើយមិនមានពេល​វេលា​ណាដែលអំណោយផលដូចពេលនេះទេ ក្នុងការរៀប​ចំផ្ទះសម្បែងរបស់យើងឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានរបៀប​រៀប​រយ ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានកត់សម្គាល់ថា ប្រាក់​ដុល្លា​រ និងប្រាក់រៀល អាចដំណើរការនៅក្នុងលំហូរ​សេដ្ឋ​កិច្ច​កម្ពុជា​នាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលនេះគឺជារឿងដ៏ល្អមួយ​សម្រាប់​កម្ពុជាដែលបានដើរលើផ្លូវដ៏ត្រឹម​ត្រូវតាំង​ពី​ឆ្នាំ​១៩៧៩មក ហើយការសម្រួលអត្រាការប្រាក់នឹងជួយ​បន្ធូរដល់បំណុលឯកជន ដែលអាចឈានទៅបន្ធូរ​ដល់​បំណុលសាធារណៈផងដែរ ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានលើក​សំ​ណើ​ដល់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ថាតើអាចមានការ​ឯកភាព​សហការជាមួយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូប​នីយ​កម្ម និង​សំណង់ កម្រិតណាក្នុងវិស័យដីធ្លី ដើម្បី​ប្រែ​ក្លាយ​ដីឱ្យទៅ​ជាធនាគារដី ដែលអាចជួយ​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​បាន​យ៉ាងល្អ ។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាលធនា​គារ​ជាតិនៃកម្ពុជា បានឱ្យដឹងអំពីស្ថានភាពវិស័យធនាគារ និងទំនាក់ទំនងជាមួយវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យនៅ​កម្ពុជា ដោយក្នុងនោះ លោកជំទាវបានផ្តាំផ្ញើដល់អ្នកដែល​ទទួលបានបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីពីរាជរដ្ឋាភិបាលហើយនោះ ត្រូវថែរក្សាទុកជាកេរមរតក និងសូមកុំយកទៅលក់ ឬដាក់​បញ្ចាំនៅធនាគារភ្លាមៗ ហើយត្រូវប្រើប្រាស់បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​នេះ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ។
លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ទំនាក់ទំនងរវាងអចលនទ្រព្យ និង​ធនាគារ គឺមានភាពស្អិតរមួត តាមរយៈការដាក់​ទ្រព្យ​បញ្ចាំ​ដើម្បីបានប្រាក់កម្ចី ហើយការឡើងឬចុះនៃតម្លៃអចលន​ទ្រព្យ​ក៏មានផលប៉ះពាល់ដល់ធនាគារដែរ ។ ជាមួយនេះ លោកជំទាវអគ្គទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បាន​ឯកភាពក្នុងការធ្វើកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក្នុងកម្រិតសមស្រប​ណាមួយ​ដើម្បីជំរុញឱ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិដំណើរការល្អផងដែរ ៕
គ្រី សម្បត្តិ
ជាអ្នកយកព័ត៌មាននៅស្ថានីយ៍វិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អប្សរា។ ដោយសារទេពកោសល្យ និងភាពប៉ិនប្រសប់ ក្នុងការសរសេរអត្ថបទ ថត និងកាត់តព័ត៌មាន នឹងផ្ដល់ជូនទស្សនិកជននូវព័ត៌មានប្រកបដោយទំនុកចិត្ត និងវិជ្ជាជីវៈ។