ផ្សព្វផ្សាយវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ដល់សំណាក់ពលរដ្ឋ នឹងជួយឱ្យ​ការ​ប្រើប្រាស់ថវិកា បានត្រឹមត្រូវ និងមានប្រសិទ្ធភាព​សម្រា​ប់​ជីវិត​រស់នៅ
(ភ្នំពេញ)៖ ការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងពីហិរញ្ញវត្ថុ និងការប្រើ​ប្រាស់ឥណទានដល់សំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋ និង រួមទាំង​ការ​បញ្ចូលអក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាអប់រំទូទៅរបស់សាលារដ្ឋមិនត្រឹមតែជួយតម្រង់ទិស ក្នុងការប្រើប្រាស់ថវិកា​របស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានប្រសិទ្ធភាពទេ តែវាក៏ជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមជាតិផងដែរ។
ថ្លែងនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នក​ជំនាញ​ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុស្តីពី”ការចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ​ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងការប្រើប្រាស់ឥណទានប្រកប​ដោយ​ការទទួលខុសត្រូវ”នាសណ្ឋានគារ NOVOTEL​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ លោក ជំទាវ ឌិត នីតា ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖សមាគមទាំង២គឺសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និង​សមាគម​ធនាគារកម្ពុជា បានខិតខំយ៉ាងខ្លាំងជាមួយការងារជា​ច្រើន​នាកន្លងមក។ក្នុងចំណោមនេះការផ្សព្វផ្សាយ និងការផ្តល់​ចំ​ណេះដឹងដល់សាធារណៈជនគឺជាការងារអាទិភាពដែលបានបញ្ជ្រាបដល់អតិថិជន។
ក្រៅពីនេះសាធារណៈជនទូទៅដែលមិនមែនជាអតិថិជនក៏គាត់ត្រូវតែទទួលបាននូវចំណេះដឹងដូចគ្នាផងដែរ។សមាគម​ទាំង២នេះបានគាំទ្រក្នុងការដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងកម្មវិធីសិក្សាដែលមានសម្រាប់សិស្សថ្នាក់ទី៤ និងទី៧​ជាដើម។
ថ្មីៗនេះក៏មានការរៀបចំដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីសិក្សាថ្មីៗបន្ថែមទៀតដល់សិស្សានុសិស្ស ដែលទាំងនេះគឺធ្វើឡើងសម្រាប់ កសាងធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ដែលជាទំពាំងស្នងឬស្សី ដើម្បីឱ្យពួកគេមានបំណិនជីវិតទៅលើចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ក្រៅអំពីនេះការធ្វើសិក្ខាសាលានៅតាម ភូមិ ស្រុក ក៏ជាផ្នែកសំខាន់មួយទៀត សម្រាប់ផ្តល់លើចំណេះដឹង មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដល់ពលរដ្ឋឱ្យបានជ្រួតជ្រាបពីបញ្ហានេះក្នុងការប្រើប្រាស់ថវិកាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានប្រសិទ្ធភាព។
ជាមួយគ្នានេះកន្លងមកសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និង​សមាគមធនាគារកម្ពុជាក៏បានបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកសុវត្តិភាពមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដល់អាជ្ញាធរភូមិឃុំ និង ជនបង្គោលដើម្បី​ឱ្យពួកគាត់មានចំណេះដឹងហើយ អាចធ្វើការចែករំលែក ចំណេះដឹងដល់សហគមរបស់គាត់បន្ថែមទៀត។ក្រៅពីនេះ​សមាគមទាំង២នេះក៏បានធ្វើការចែករំលែកដល់បណ្តាញសារព័ត៌មានដើម្បីបានទទួលចំណេះដឹងដល់វិស័យ មីក្រូហិរញ្ញ​វត្ថុ នេះសំដៅធ្វើយ៉ាងណាចែករំលែកចំណេះ​ដឹងនេះ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ។
លោក ជំទាវ ឌិត នីតាបានថ្លែងឱ្យដឹងដែរថា”នាថ្មីៗមកនេះ​សមាគមបានចងក្រងពីក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈសម្រាប់ភ្នាក់ងារឥណទាន។ចំណុចមួយក្នុងក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ​នោះគឺ​ការ​ផ្តល់នូវចំណេះដឹងមូលដ្ឋានដល់អតិថិជនដើម្បីឱ្យ ពួកគាត់​យល់​ដឹងពីលក្ខខណ្ឌផ្សេងៗដូចជា កិច្ចសន្យា ការយល់ដឹងពី​ចំ​ណុច​សំខាន់ៗទៅលើឥណទានជាដើម”។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាបាន​ថ្លែងថារបៀបវីរៈសំខាន់របស់សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និងសមាគមធនាគារកម្ពុជា គឺបានផ្តល់ចំណេះដឹង ហើយ​ពិសេសការផ្តល់ឥណទានដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ។ យើងបានធ្វើស្ទើរគ្រប់វិស័យទាំងអស់ទាំង អាជីវកម្ម​ខ្នាតតូច អាជីវកម្មខ្នាតធំ។ក្រៅពីនេះសមាគមក៏បានកិច្ច​សហការជាមួយសាលារដ្ឋដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងបន្ថែមទៀតលើវិស័យ មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហើយ ចំណេះជំនាញនេះអាច​ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយជីវិតរស់នៅ​របស់ពួកគាត់ក្នុងការប្រើប្រាស់​ថវិកា​បានប្រសិទ្ធភាពទៅថ្ងៃអនាគត។ ក្រៅពីនេះសមាគមក៏​បានផ្សារភ្ជាប់ជាមួយ​សាលា​រៀនរដ្ឋដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាផ្សារ​ភ្ជាប់​ផ្នែកគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី៧ ទី៨ និងថ្នាក់ទី៩ ជាមួយ ចំណេះមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុហើយគាត់​អាចផ្សារភ្ជាប់ជាមួយជីវិតប្រ​ចាំ​ថ្ងៃឬក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់។
លោកបានថ្លែងថា”ការផ្សព្វផ្សាយ ការអប់រំលើចំណេះដឹង​នឹង​ហិរញ្ញវត្ថុ និងការប្រើប្រាស់ឥណទានប្រកបដោយ​ទទួល​ខុសត្រូវនេះគឺជារបៀបវីរៈកាន់តែសំខាន់ទៅៗមិនអាចមើលរំលងបានឡើយ”។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា(CBC)បានបញ្ជាក់ថា៖ការផ្តល់ចំណេះដឹង និង​ការផ្សព្វផ្សាយពីបញ្ហាមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុក៏ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់ពលរដ្ឋដែលត្រូវយល់ដឹងពិសេសទៅលើកម្ចីឬការសងមកវិញទាន់ពេលវេលា ដែលបញ្ហានេះធ្វើឱ្យពួក​គាត់មិន​ជួប​បញ្ហាប្រឈម ឬក៏ត្រូវជួបផលលំបាកណាមួយក៏ព្រោះ​ដោយ​សារតែកង្វះចំណេះដឹងមួយនេះ៕