គណៈកម្មាធិការជាតិស្ប៉ូស្យាល់អូឡាំពិកកម្ពុជា អង្គមហា​សន្និ​បាត​បូកសរុបលទ្ធ ផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ និង​ទិសដៅបន្តឆ្នាំ២០២៥
ជាវ ចន្ធូ
(ភ្នំពេញ)៖ គណៈកម្មាធិការជាតិស្ប៉ូស្យាល់អូឡាំពិកកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែ មីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានអង្គមហា​សន្និ​បាត​បូក​សរុបលទ្ធ ផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ និងទិស​ដៅ​បន្តឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្តីការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីត​យុទ្ធ​ជន និងយុវនីតិសម្បទា។
លោក ឃ្លាំងចន្ធូ អគ្គលេខាធិការ គណៈកម្មាធិការជាតិ​ស្ប៉ូស្យាល់ អូឡាំពិកកម្ពុជា បានគូសបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ គណៈកម្មាធិការជាតិស្ប៉ូស្យាល់​អូឡាំពិកកម្ពុជា សម្រេចបានកិច្ចការងារជាច្រើនដែលជា​ផែនការធំដែលថ្នាក់ដឹកនាំដាក់ជូន ហើយ ផែនការសកម្ម​ភាពក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ គណៈកម្មាធិការជាតិស្ប៉ូស្យាល់​អូឡាំពិកកម្ពុជា ប្តេជ្ញាចិត្តសម្រេចឱ្យបានការងារដែលថ្នាក់​ដឹកនាំចង្អុលបង្ហាញ ដើម្បីផ្តល់ជូននូវកិច្ចគាំពារសុខភាព ការបណ្តុះធនធានមនុស្សនិងហ្វឹកហាត់ ពិសេស គឺខិតខំ​បង្កើតព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតផ្តល់ឱកាសឱ្យកីឡាករកីឡាការិនីជនបញ្ញាខ្សោយបានចូលរួម និងជ្រើសរើសបានកីឡាករ​កីឡា​រិនី​ល្អត្រៀមចូលរួមការប្រកួតនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តម សែម សុខា រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា និងជាអនុប្រធានគណៈ​កម្មាធិការជាតិស្បៃស្បាល់អូឡាំពិកកម្ពុជា បានកោត​សរសើរ និងវាយតម្លៃ ខ្ពស់ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី ដែលបានលះបង់​ពេលវេលាមកចូលរួមក្នុង អង្គមហាសន្និបាតនេះ ដើម្បី​រួមចំណែក និងលើកស្ទួយជួយលើ វិស័យពិការភាព ជាពិសេសការងារកីឡាស្ប៉ូស្យាល់អូឡាំពិក កម្ពុជា ដែលជានិច្ចកាល គណៈកម្មាធិការជាតិស្ប៉ូស្យាល់ អូឡាំពិកកម្ពុជា តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ពង្រីកចលនាស្ប៉េ ស្យាល់អូឡាំពិកដល់បណ្តាខេត្តនានា និងបណ្តុះ​បណ្តាល​មន្ត្រី ជំនាញ ដើម្បីវាយតម្លៃប្រភេទពិការភាព និងធ្វើការ​ហ្វឹកហាត់ ក្នុងគោលបំណងផ្តល់ឱកាសដល់​ជនពិការ​ខ្សោយសតិបញ្ញា បានចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសង្គមតាម​រយៈវិស័យកីឡា ដើម្បីបម្រើសុខមាលភាពដល់ពួកគាត់។
មិនតែប៉ុណ្ណោះ យើងបានសហការជាមួយអង្គការ សមាគមនានា ដែលបានគ្រប់គ្រងជនពិការខ្សោយ​សតិបញ្ញា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់ក្មួយៗជនពិការ​ខ្សោយសតិបញ្ញា បាន ហ្វឹកហាត់ និងចូលរួមប្រកួតកីឡា ដូចជនមានពិការភាពដទៃៗ ទៀត និងជនមិនមាន​ពិការភាពផងដែរ។ នេះជាការឆ្លុះបញ្ចាំង នូវការយកចិត្ត​ទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដល់ជនមាន ពិការភាព និងជាការរួមចំណែកក្នុងការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីកិច្ច ការពារ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិជនពិការកម្ពុជា។
ម៉្យាងវិញទៀត ដោយការវិវឌ្ឍនៅមានកម្រិត ជាពិសេស ចលនាកីឡាស្បៃស្បាល់អូឡាំពិក គឺពឹងផ្អែកលើការជួយ ឧបត្ថម្ភទាំងសម្ភារៈ ថវិកា ពីអង្គការជាតិ អន្តរជាតិ និង​សប្បុរស ជននានា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួង​សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា បានជួយ​ជំរុញ​លើក​ទឹកចិត្ត និងឧបត្ថម្ភថវិកាដល់ចលនាកីឡា​ស្បៃស្យាល់អូឡាំពិកជារៀង រាល់ឆ្នាំ។ អ្វីៗទាំងនេះ សរបញ្ជាក់ពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់របស់ រាជរដ្ឋា​ភិបាលកម្ពុជា ដែលជានិច្ចកាលតែងតែគិតគូរដល់សុខ ទុក្ខ និងជីវភាពរស់នៅរបស់បងប្អូនជនពិការ ហើយក៏​ជាការ ខិតខំប្រឹងប្រែង និងសហការយ៉ាងជិតស្និតរបស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ស្ថាប័ន អង្គការ​សង្គមស៊ីវិល សមាគម ព្រមទាំងគណៈកម្មាធិការជាតិ​ស្បៃស្បាល់​អូឡាំពិក កម្ពុជា អនុគណៈកម្មាធិការរាជធានី ខេត្ត គ្រូបង្វឹក ជាពិសេស ក្រុមគ្រួសារ ប្អូនៗ កីឡាករ កីឡាការិនីផ្ទាល់។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ឯកឧត្តម បានអំពាវនាវ ដល់អនុ​គណៈ កម្មាធិការស្នើស្យាល់អូឡាំពិក រាជធានី ខេត្ត ក៏ដូចជាបណ្តា ខេត្តដែលពុំទាន់បានចូលជាសមាជិក​អនុគណៈកម្មាធិការស្នើ ស្យាល់អូឡាំពិក ព្រមទាំងអង្គការ សមាគមនានា ដែល គ្រប់គ្រងផ្ទាល់ ជួយដល់ជនពិការ​ខ្សោយសតិបញ្ញា សូមយក ចិត្តទុកដាក់បីបាច់ថែរក្សា និងផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកគាត់បានហ្វឹក ហាត់ និងការចូលរួម​កា​រប្រកួតនានា ដែលគណៈកម្មាធិការ ជាតិស្ប៉េស្យាល់អូ​ឡាំ​ពិកកម្ពុជា បានរៀបចំតាមកម្មវីធី ជារៀង រាល់ឆ្នាំ៕
អ្នកយកព័ត៌មានកីឡា ពិធីករព័ត៌មានកីឡា រាយការព័ត៌មានកីឡា ថត សសេរអត្ថបទព័ត៌មាន កាត់ត អានព័ត៌មាន។ បទពិសោធន៍ការងារ៖ ធ្លាប់ធ្វើការងារផ្នែកវិស័យព័ត៌មានកីឡាជាង១០ឆ្នាំ ធ្វើការក្នុងស្ថានប័នធំៗជាច្រើនខាងផ្នែកទូរទស្សន៍ និងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលវគ្គព័ត៌មានកីឡាខ្លីៗពីស្ថានប័នជំនាញជាច្រើនវគ្គផងដែរ។