ប្រទេសចំនួន ៦ ចូលរួមប្រជែងការប្រកួតបាល់បោះ​ជន​ពិការ​​អាស៊ីលើកទី១ ឆ្នាំ២០២៥
(ភ្នំពេញ)៖ នារសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅមជ្ឈមណ្ឌលជាតិនៃជនពិការតេជោសែន ឯកឧត្តម ហង់ ជួនណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកការប្រកួតជើងឯកកីឡា បាល់ បោះជនពិការអាស៊ីលើកទី១។
ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី សូមកោតសរសើរ និងវាយ​តម្លៃ​ខ្ពស់ចំពោះគណៈកម្មាធិការជាតិប៉ារ៉ាឡាំពិកកម្ពុជា និងអង្គភាពជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានខិតខំ​បំ​ពេញការងារប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់ និងការ​ទទួល​ខុសត្រូវខ្ពស់រហូតទទួលបានលទ្ធផល​ជាមោទ​នភាពសម្រាប់ជាតិ ជាពិសេស សហព័ន្ធកីឡាបាល់បោះ​ពិភពលោកដែលបានសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ជាមួយ​គណៈ​​កម្មាធិការជាតិ ប៉ារ៉ាឡាំពិកកម្ពុជា ក្នុងការរៀប​ចំការប្រកួតជើងឯកកីឡាបាល់បោះជនពិការអាស៊ីលើកទី១ ដែលមានសមាសភាពចូលរួមពីកីឡាករ កីឡាការិនី ជនពិការ និងមន្ត្រីបច្ចេកទេសសរុបទាំងអស់ចំនួន ១២២នាក់ មកពីបណ្តាប្រទេសចំនួន៦ ក្នុងតំបន់ រួមមាន៖ ឥណ្ឌា នេប៉ាល់ ស្រីលង្កា ម៉ាឡេស៊ី ថៃ និងកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម បានលើកទឹកចិត្តដល់កីឡាករ កីឡាការិនី​ដែល​បានចូលរួមក្នុងការប្រកួតនេះឱ្យបន្តខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បី​បង្ហាញអំពីសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងជាពិសេសដើម្បី​លើក​កម្ពស់នូវសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងការរស់នៅ ដោយទោះបីជាបង​ប្អូន​មានពិការភាពក្តី ក៏ប៉ុន្តែស្មារតីកីឡានៅតែ​បង្ហាញ​ឆន្ទៈ​ដ៏មោះមុត និងភាពជាគំរូដ៏ល្អ​សម្រាប់ជនពិការ​ដទៃទៀត​នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាក៏ដូចជានៅក្នុងតំបន់អាស៊ីផងដែរ និងសូមលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនជនរួមជាតិទាំងអស់ ឱ្យ​ចូល​រួមទស្សនាកម្សាន្ត និងគាំទ្រដល់កីឡាបាល់បោះ​ជន​ពិការតាមគ្រប់មធ្យោបាយ និងនៅគ្រប់ទីកន្លែង​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសសូមអញ្ជើញមកទស្សនា​និង​គាំទ្រ​កម្ពុជាឱ្យបានច្រើនកុះករ។
តាងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សូមកោតសរសើរ និងបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងនូវចលនាកីឡាជនមានពិការភាព ដែលជាកត្តាមួយជំរុញ ក្នុងការបង្កើនកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ និងទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសនិងប្រទេស រវាងបងប្អូនជនពិការនិងជនពិការ និងរវាងប្រជាជន​និងប្រ​ជាជន ព្រមទាំងសូមលើកទឹកចិត្តដល់អាជ្ញាកណ្តាល គណៈកម្មការគ្រប់ផ្នែក កីឡាករ និងកីឡាការិនីទាំងអស់ ត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់វិន័យ គោរពឱ្យបានហ្មត់ចត់នូវច្បាប់ បទ​បញ្ជាក្រមសីលធម៌ និងលក្ខន្តិកៈនៃការប្រកួត ដោយធ្វើ​យ៉ាង​ណាឱ្យការប្រកួតនេះប្រព្រឹត្តទៅដោយភាពយុត្តិធម៌ តម្លាភាព និងការពេញចិត្តពីគ្រប់ភាគីនៅក្នុងអំឡុងពេល និងក្រោយពេលនៃការប្រកួតទាំងអស់។
ការប្រកួតជើងឯកកីឡាបាល់បោះជនពិការអាស៊ីលើកទី១ ឆ្នាំ២០២៥ ដែលកម្ពុជាបានទទួលធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនេះ មាន​ប្រទេស​ចំនួន៦ ចូលរួមប្រកួតចាប់ពីថ្ងៃទី២៨ ដល់ថ្ងៃទី​៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីលាននៃគណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ប៉ារ៉ាឡាំ​ពិកកម្ពុជា ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ការប្រកួតនេះមាន២វិញ្ញាសាគឺ វិញ្ញាសាបាល់បោះ​ជន​ពិការបុរស និងវិញ្ញាសាបាល់បោះជនពិការនារី។ សម្រាប់​វិញ្ញាសាបាល់បោះជនពិការបុរស មាន៤ប្រទេសគឺ ក្រុម​បុរសម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជា ម៉ាឡេស៊ី ស្រីលង្កា និងឥណ្ឌា ខណៈ​វិញ្ញាសាបាល់បោះជនពិការនារី មាន៤ប្រទេសគឺ ក្រុមនារី​ម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជា ថៃ ឥណ្ឌា និងនេប៉ាល់។ កម្ពុជា និងឥណ្ឌា​បានដាក់កីឡាករ កីឡាការិនីជនពិការរបស់ខ្លួនចូលរួម​ប្រកួតទាំងពីរវិញ្ញាសា៕